Metamorfoza pokoju dziecięcego

A może raczej powinnam napisać: jak stworzyć pokój dziecięcy z niczego. Bo przy poprzednim układzie naszego mieszkania to właśnie tego pomieszczenia nam brakowało. Cały remontowy ambaras był właśnie po to, by znaleźć niewielką (10 metrową) przestrzeń dla naszych synów. Kosztowało nas to sporo zachodu, ale udało się. Ściany już stoją, podłoga „położy się” w przyszłym tygodniu, a meble powinny pojawić się jeszcze przed Świętami. Najpóźniej pojawią się drzwi. Ale one będą naprawdę wyjątkowym elementem. Do momentu ich pojawienia się pozostaną tajemnicą. A o reszcie opowiadam poniżej.

Spełnienie naszych marzeń z dzieciństwa
Pokój Miecia i JużNieFelka będzie przede wszystkim spełnieniem naszych marzeń z dzieciństwa. Będą w nim sekretne miejsca, tajemnicze wejście i masa zakamarków. Długo szukaliśmy w Internecie ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań. Najwięcej pomysłów mieliśmy w naszej wyobraźni. Na szczęście trafiliśmy na stolarza z jeszcze większą wyobraźnią niż nasza oraz z wyczuciem stylu i tak oto powstanie mebel naszych marzeń.

Tylko jeden mebel w całym pokoju
Zdziwieni? Biorąc pod uwagę, że w wymarzonym pokoiku dziecięcym powinna znaleźć się komoda na zabawki, jedno lub dwa łóżeczka, miejsce do zabawy, miejsce do rysowania i pojemna szafa na ubranka, to trzeba przyznać że jesteśmy dość oszczędni w formie, co? W dzieciństwie dzieliłam pokój z młodszym o osiem lat bratem. Nie czuję się ani też nigdy nie czułam się z tego powodu pokrzywdzona ani poszkodowana. Bardzo lubiliśmy dzielić ze sobą przestrzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że od zawsze marzyło nam się piętrowe łóżko, ale z różnych powodów go nie mieliśmy. Później wyrośliśmy z tematu, aż do teraz kiedy to osobiście zabrałam się za urządzanie pokoju dziecięcego i jednym z pierwszych warunków było właśnie piętrowe łóżko. Nie chciałam jednak wolnostojącej bryły, bo wiedziałam, że po pierwsze nie zagospodaruje ona funkcjonalnie naszej przestrzeni, a po drugie będzie wyglądała jak duży klocek pośrodku niczego. Na Pintereście znalazłam masę inspiracji i dowiedziałam się, że ktoś gdzieś już zaprojektował i wykonał łóżko piętrowe z moich marzeń.  To projekty, które były dla mnie inspiracją:

metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest
metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest
metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest
metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest
metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest

Nieśmiało pokazałam zdjęcie naszym projektantom, a oni stwierdzili, że… to jest po prostu przepiękne i niezwykle funkcjonalne. Chciałam żeby na górne łóżko prowadziły schody, a nie niewygodna drabinka, bo słabo wspominam z dzieciństwa drabinki z łóżek piętrowych. Zawsze miałam poobijane kolana i piszczele po zabawie na takim łóżku. W schodach zaś ukryliśmy szuflady na zabawki i inne szpargały. Na wizualizacjach są na nich uchwyty, ale nasz stolarz odradził nam to rozwiązanie i zaproponował ukryte w drewnie frezowanie, o które dziecko na pewno się nie potknie.

metamorfoza pokoju dziecięcego

Do całości dołączyła duża i niezwykle pakowna szafa, zabudowana pod dam sufit. W środku będzie miała podświetlanie ledowe. Każde z łóżek ma swoje niezależne oświetlenie, a wzdłuż łóżek, tuż za nimi na całej długości znajdować się będą zielono białe półki na zabawki i książki.

metamorfoza pokoju dziecięcego

Ale żeby nie było tak różowo… Po wprowadzeniu tego jednego mebla na projekt okazało się, że pokój zrobił się długim wagonem sypialnianym. Trochę mnie to zmartwiło, że pokój będzie służył chłopcom jedynie do snu, a nie do zabawy. Dlatego wymyśliłam pewne małe urozmaicenie, którego nie widać na projekcie. Otóż dolne łóżko będzie mobilne, na dużych, blokowanych kołach i będzie ono stało wzdłuż okna- dzięki czemu pod górnym łóżkiem w połowie powstanie tajemne miejsce na mały stoliczek i sekretne zabawy. A jeśli tylko chłopcy będą mieli na to ochotę, dolne łóżko będzie można wsunąć pod górne i tym samym nie będzie problemu z dojściem do okna. Sprytne?

metamorfoza pokoju dziecięcego

Tu przykład takiego mebla z ruchomym łóżkiem dolnym:

metamorfoza pokoju dziecięcego
żródło: Pinterest

Zielony, nasz ulubiony
W pokoju chłopaków pojawi się też kilka zielonych akcentów. Głównym jest tapeta w kaktusy, którą też znalazłam na Pintereście i którą udało mi się zamówić w Polsce, w tej samej firmie co tapetę do przedpokoju. LoveColoray – bo tak nazywa się ten Polski sklep dysponuje ogromnym wyborem tapet. Kładzie się je niezwykle łatwo, bo w odróżnieniu od typowych tapet te są samoprzylepne. Dodatkowo są bardzo trwałe i solidnie wykonane. A no i jeszcze soczystość barw. Szczerze polecam wam ten sklep. A tu znajdziecie nasze tapety.
Poza tym, dodatkowym zielonym elementem będzie też ściana za łóżkiem, na której będą regały z zabawkami.

Takie piękne światło
Pokój sam w sobie będzie prosty z swojej formie, a że fronty mebli będą w stylu glamour postanowiłam zaszaleć ze światłem. Zdecydowałam się na taką oto lampę Kartella:

pokój dziecięcy

Idealnie odwzorowuje kolory na tapecie. Kinkiety przy łóżkach chłopców będą białe i proste.
Okno w pokoju chłopców jest stosunkowo małe więc postanowiliśmy zawiesić w nim prostą roletę rzymską pół-transparentą, tak by nie ograniczać za bardzo dostępu światła.

Trwałe drewno
Na podłogę wybraliśmy naturalną deskę lekko postarzaną po to, by nie było na niej widać zarysowań i wgnieceń od upadających z różnej wysokości zabawek. Dlaczego drewno? W końcu panele są bardziej praktyczne. Wszystko przez to, że w pokoju zamieszkają dzieci, a jak wiadomo one najwięcej czasu spędzają na podłodze bawiąc, się. Porównajcie sobie leżenie na sztucznych panelach z leżeniem na naturalnych deskach. Wybór jest prosty.

I na koniec tradycyjnie mam pytanko do Was: muszę wybrać materace do łóżek chłopców. Co polecacie?

metamorfoza pokoju dziecięcego
Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x