Złośliwy pęcherz

Dla większości z nas wakacje się już skończyły. Jedyną szczęśliwą grupą są teraz studenci, którzy, o ile nie mają egzaminów poprawkowych, mogą jeszcze przez miesiąc cieszyć się odpoczynkiem. We wrześniu odbywa się wiele obozów integracyjnych, organizowanych właśnie dla nich. Nie ma co się oszukiwać – pogoda nie służy już plażingowi, często pada i jest po prostu zimno. Takie warunki (brzydkie, ale jednak wakacyjne) sprzyjają zwiększonej aktywności seksualnej.

Obozy studenckie są tylko przykładem warunków sprzyjających  wystąpieniu zapalenia pęcherza – może to dotknąć każdą z nas, nie tylko na wakacjach, ale i w domu. Okoliczności, o których wspomniałam (ochłodzenie, zmiana otoczenia i zwiększona aktywność seksualna) są  najczęstszym powodem zapalenia pęcherza moczowego, zwanego również zapaleniem pęcherza miesiąca miodowego – wiadomo dlaczego :). Mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej  niż płeć piękna.

Bezpośrednią przyczyną są bakterie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) lub inne bakterie jelitowe. Dolegliwości towarzyszące są dość przykre: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, parcie na pęcherz. Co możemy zrobić, żeby się uchronić od tego typu przygód? Jak możemy sobie szybko pomóc, gdy już do tego dojdzie? Na szczęście jest kilka skutecznych metod leczenia dostępnych bez konsultacji z lekarzem (czyli szybko!).

Najsilniejszym obecnie lekiem jest Urofuragina, zawiera substancję, zwalczającą atakujące nas bakterie. Ważne jest by przyjmować te tabletki zgodnie z zaleceniami, czyli 4 razy dziennie po 2 – w pierwszym dniu, a później 3 razy po 2 przez 7-8 dni. Jeżeli zapalenie pęcherza jest schorzeniem częstym i nawracającym można profilaktycznie stosować 1 tabletkę dziennie (np. podczas wakacji). Inne preparaty zawierają substancje pochodzenia roślinnego i w tym przypadku oznacza to, że nie działają tak silnie, jak Urofuragina, są za to bezpieczniejsze. Urosept, Urosan są to środki ziołowe wspomagające leczenie, stosowane również w profilaktyce tego schorzenia.

Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x