Trądzik

tradzik_superstyler

Każdy z nas, bez względu na wiek, boryka się czasami z problemem uciążliwej krosty, zwykle na czubku nosa lub na środku czoła. Istnieje  przekonanie, że jest to problem okresu dojrzewania, nie jest to jednak prawda. Problem taki może się przytrafić każdemu bez względu na wiek i płeć. Istnieje parę rodzajów trądziku, które mogą pojawić się w różnym czasie i w różnych miejscach na skórze. Taka życiowa sprawiedliwość, nikt nie jest bezpieczny! Bez względu na kogo „wypadnie”, czy młodego, czy starego, jest to choroba widoczna i krępująca dla pacjenta, często skazująca go na samotność, powodująca brak pewności siebie. Oczywiście chowanie się i unikanie świata nie jest rozwiązaniem, które proponuję. Trądzik można i trzeba skutecznie leczyć!

Co sami możemy zrobić, gdy zaskoczy nas pryszcz na pięć minut przed randką? Bardzo bym chciała napisać o genialnym, szybkim sposobie na pozbycie się takiego problemu, ale niestety szybko to można tylko zapudrować krostę, czyli bardziej pomoże Monika.

Przedstawię dzisiaj kilka substancji stosowanych i polecanych przez dermatologów, a dostępnych bez recepty.

Jednym z podstawowych, od dawna znanych i stosowanych związków jest nadtlenek benzoilu (np.: Benzacne, Brevoxyl). Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i utleniające. Może być stosowany na krosty, grudki, a także zaskórniki. Występuje w wielu lekach, w różnych stężeniach. Często jest pierwszym poważnym kosmetykiem nastolatków.

Kolejną substancją jest kwas azelainowy (np.: Acne-derm, Finacea, Skinoren). Prócz zastosowania przeciwtrądzikowego można ją również stosować na przebarwienia, a także na płytkie blizny. Tu warto zaznaczyć, iż trądzik nieleczony odpowiednio może prowadzić do powstawanie głębokich blizn. Są one bardzo trudne do usunięcia, często bez pomocy chirurga nie jest to możliwe. Preparaty z kwasem azelainowym  spłycają istniejące blizny, redukują wydzielanie sebum, ujednolicają koloryt. Skóra staje się bardziej gładka i jednorodna, bez zbędnych krostek.

Preparaty z kwasem salicylowym (Pasta Lassara – dodatkowo z tlenkiem cynku, dermokosmetyki przeciwtrądzikowe) są szeroko stosowane w terapii oraz pielęgnacji przeciw trądzikowej. Działa on złuszczająco i łagodząco, a także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. By osiągnąć pożądane działanie powinien występować w stężeniu 1-2%.

Są to trzy  najpopularniejsze substancje stosowane w walce z trądzikiem. By w tej „walce” być górą, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu odpowiednich dermokosmetyków. Dbajmy o to, aby były one dobrze dobrane i np. nie wysuszały nam nadmiernie skóry. Pamiętajmy także, że nie powinniśmy próbować „pozbywać się problemów” własnymi rękami, czyli nie wyciskamy, lepiej wybrać się do dobrego salonu kosmetycznego, gdzie będziemy mogli się poddać odpowiedniemu zabiegowi.

Bez względu na wiek, płeć, czy wykonywany zawód chcemy wyglądać dobrze. Świadomość istnienia krosty na twarzy sprawia, iż wydaje nam się, że wszyscy ją widzą i się jeszcze na nią bezczelnie gapią. Zamiast wymyślać problemy, zacznijmy się skutecznie leczyć i korzystajmy z życia.

Małgosia Niemczyk

malgorzata_niemczyk

mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.

Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x