MamyPlan: przygotowania do ciąży. Co łykać i co zbadać?

Czasy, w których żyjemy coraz mniej sprzyjają prokreacji. Tempo życia, stres, dieta, która pozostawia wiele do życzenia powodują, że czasami chęci nie wystarczają. Dlatego dziś, razem z Nicole opowiemy wam co łykać, żeby zwiększyć swoje szanse na poczęcie zdrowego dziecka. Co zażywać przed, a co w trakcie ciąży. I czy są jeszcze jakieś inne medyczne preparaty, niekoniecznie do łykania, które możemy stosować już na etapie przygotowania do ciąży.

Ale zanim Nicole powie nam, jak to wygląda z medycznego punktu widzenia, ja opiszę wam swoje doświadczenia. Otóż od pierwszych lekcji biologii w szkole podstawowej wiem, że kwas foliowy jest bardzo ważny na samym początku ciąży. W ostatnim artykule Nicole już o tym wspominała. Słyszałam też, że w ciąży ważny jest cynk i selen, ale dlaczego? Tego nikt mi już nie powiedział. Dlatego zabierając się za „robienie” Miecia po pierwsze odstawiłam wszystkie suplementy diety, które w tamtym czasie brałam (coś na wzmocnienie włosów i paznokci, coś na zatrzymywanie się wody w organizmie) i zaczęłam łykać kwas foliowy. Jeśli zastanawiacie się, jak się przygotować do ciąży, to możecie zacząć od tego. Po pierwszym trymestrze lekarz zalecił odstawienie go. I w sumie przez całą ciążę nie brałabym pewnie nic, gdyby nie słabe wyniki moczu. Ciągle coś z tym moczem było nie tak, dlatego profilaktycznie łykałam jakieś tabletki z żurawiną. Teraz przygotowując się do kolejnej ciąży czytam o bardzo złożonych preparatach, które prócz kwasu foliowego mają kilkadziesiąt innych witamin i mikroelementów. Nicole, czy warto takie coś łykać? A jeśli tak, to na który preparat się zdecydować? Czy wcześniej powinnam wykonać jakieś badania? Kiedy powinnam zacząć je łykać?

Dałaś mi dziś Marta nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ po pierwsze nie ma jednolitych wytycznych i wszystko to zależy od ginekologa prowadzącego. Co więcej, inne będą zalecenia starając się o ciąże, a inne już w ciąży. Dziś skupię się na suplementacji oraz badaniach, ale tylko tych przed ciążą, bo inaczej wyszłaby mi z tego wpisu praca doktorska. O suplementacji w ciąży napiszę innym razem. A o badaniach w ciąży to już w ogóle będzie kolejna seria wpisów.

Jedynym zalecanym przez WHO preparatem, który powinny przyjmować kobiety starające się o ciąże oraz kobiety w ciąży, jest kwas foliowy w dawce 0,4mg na dobę. Idealnie powinno się to rozpocząć już pół roku przed ciążą. Jeżeli tak nie robiłaś to od razu, jak tylko dowiesz się o ciąży, powinnaś zacząć go łykać, a następnie kontynuować suplementację przynajmniej do 20 tygodnia ciąży.

Natomiast wiele innych towarzystw naukowych, ale już nie WHO, zaleca też inne substancje. Tu najważniejsze będą: witamina D oraz jod. 

Jod powinny przyjmować kobiety w Polsce, ponieważ w naszym klimacie jest jego niedobór. W innych krajach np. w Wielkiej Brytanii takich zaleceń nie ma. Dawka jodu to 150mg na dobę.

Niedobór witaminy D ma podobno ok. 90% naszej populacji, w szczególności w miesiącach z mniejszym nasłonecznieniem, bo witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Powinno się ją suplementować niezależnie od tego, czy staramy się o ciążę czy nie. Dawki zalecane są bardzo różne od 400 j.m do 2000 j.m, zależnie od instytucji naukowej, która te zalecenia pisze.

Jeżeli chodzi o inne substancje to dla witamin z grupy B, selenu, magnezu czy kwasów DHA nie ma solidnych dowodów na to, że powinno się je suplementować przed ciążą. Oczywiście mówimy o zdrowej kobiecie, bez ewidentnych klinicznie niedoborów.

Warto jednak podkreślić, że tych substancji de facto nie da się przedawkować, a już na pewno nie, jeżeli zdecydujesz się na specjalne preparaty wieloskładnikowe dla kobiet planujących ciążę.

Podsumowując: jeżeli chcesz świadomie zajść w ciążę, to koniecznie łykaj kwas foliowy. Rozważ witaminę D oraz jod z ginekologiem prowadzącym. Albo możesz wybrać bezpieczną, ale też najdroższą opcję przyjmowania multiwitamin dla kobiet w ciąży ( konkretnych marek wam nie podam ponieważ lekarzom nie wolno reklamować farmaceutyków).

Czytałam jeszcze o preparatach dopochwowych, które (tu cytuję): walczą z agresywnym śluzem, który utrudnia, a wręcz uniemożliwia zajście w ciążę. Czy słyszałaś o czymś takim?

Marta, znowu mnie zaskoczyłaś, bo ja o takich cudownych globulkach nie słyszałam. Także myślę, że to raczej jakiś chwyt marketingowy. Zresztą tych „cudownych” leków dla kobiet, które można kupić bez recepty jest bardzo dużo. To, co na pewno jest prawdą to to, że warunki w pochwie powinny być „fizjologiczne” czyli zdrowe. Jeżeli pacjentka ma toczącą się infekcję, czy to bakteryjna, czy grzybicza, to szanse na ciążę rzeczywiście będą mniejsze. Między innymi dlatego warto się udać do ginekologa na pełne badanie, bo często same nawet możemy nie wiedzieć, że taką infekcję mamy.

Przejdę teraz do badań jakie powinno się wykonać.

I tu znowu mamy problem ponieważ, nie ma czegoś takiego, co „powinno” się wykonać w tym przypadku. Zresztą ma to sens, bo bardzo wiele kobiet zachodzi w ciążę bez medycznych konsultacji przed i ciąże te są zdrowe oraz prawidłowo się rozwijają.

Ale oczywiście jest szereg badań profilaktycznych, które na pewno warto wykonać u kobiety starającej się o ciąże. Najważniejsze to badanie poziomu TSH, czyli ocena funkcjonowania tarczycy. Problemy z tarczycą mogą przebiegać bezobjawowo, a funkcjonowanie tarczycy matki ma ogromny wpływ na rozwój płodu. Zresztą wytyczne dla kobiet w ciąży i starających się o ciążę są dużo bardziej restrykcyjne niż dla całej reszty populacji. TSH powinno się u was mieścić poniżej 2,5.

Ja pacjentkom zlecam również badanie ogólnego stanu zdrowia oraz badania po kątem chorób zakaźnych: morfologię krwi, HBS, HCV, Toxoplazmozę, CMV i różyczkę.

Jednak to, jakie badanie zlecam konkretnej pacjentce i jakie tobie lekarz zleci zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża jest planowana oraz tego, czy masz jakieś objawy lub dolegliwości.

Bardzo istotnymi badaniem, które warto wykonać jest cytologia, która jest badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy. Jeżeli uda się ją zrobić do 6 miesięcy przed ciążą oraz jej wynik będzie prawidłowy, to nie trzeba jej powtarzać w ciąży. W innym przypadku na pierwszej wizycie w ciąży będziesz miała wykonane takie badanie.

Dodatkowo warto zrobić USG narządu rodnego. Nie jest to obowiązkowe, ale nie dość, że można ocenić stan narządu rodnego, to często na tej podstawie można ocenić kiedy będzie lub była owulacja. A dodatkowo, jeżeli w ciąży będą rozpoznane torbiele jajników, które wcale nie są rzadkie, to będzie wiadomo, czy są czynnościowymi zmianami związanymi z ciążą, czy były już wcześniej.

Na koniec apel. I tu szewc bez butów chodzi. Przed ciążą powinno się wykonać USG piersi, ponieważ w ciąży oraz podczas laktacji czyli nawet przez kilka następnych lat badanie to będzie utrudnione i nie do końca miarodajne. Ja tego nie zrobiłam, ale ty wykonaj to badanie koniecznie!

To się dziś rozpisałam. Marta dotrwałaś do końca?

Oczywiście, że dotrwałam. Czytałam z zapartym tchem. W takim razie muszę jeszcze wykonać USG piersi i cytologię. Jeśli nie wiecie, jakie badania zrobić przed ciążą albo jakie brać witaminy, to weźcie koniecznie pod uwagę rady Nicole.

A już w następnym odcinku zapytam Nicole o to, czy da się zaplanować płeć dziecka, czy da się odziedziczyć skłonność do ciąż mnogich, a może wpływa na nie antykoncepcja? I jak się  ma żywiołowość plemników do chromosomu X? Bądźcie z nami! Pamiętajcie, że warto wcześniej sprawdzić, co można zażywać w ciąży.

 

A teraz rozwiązanie konkursu z Szumisiami w roli głównej. Nagrody wędrują do:

@monikapoweska (Instagram @mamaginekolog) za propozycję Baby Plan

@ewelinaskokowska (komentarz pod artykułem) za propozycję SuperBabyTime

@mrskandyzowana (Instagram @superstylerblog) za propozycję „Podwójna siła ciążenia”

 

Gratulujemy i prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres: marta(małpka)superstyler.pl

 

A teraz nazwa naszego cyklu: #MamyPlan! Ten cykl będzie opowiadał między innymi o tym, jak się przygotować do ciąży.

Podoba Wam się? 🙂

MamyPlan
 

Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x