MamyPlan: Czy to już?

Siedzę i liczę. Dodaję te dni jeden do drugiego i jak nic wychodzi mi, że miesiączka mi się spóźnia. O ile? O całe 4 dni. Na wszelki wypadek proszę jeszcze Janka żeby policzył. Z matmy był zawsze słaby, ale to proste działanie i jemu też wychodzą 4 dni. A musicie wiedzieć, że u mnie 4 dni to dużo, bo mój cały cykl trwa tylko 21 dni. Coś jest jednak nie tak. Od kilku dni robię testy ciążowe i nic. Nawet cienia drugiej kreski. A pamiętam, że jak byłam w pierwszej i drugiej ciąży, to kreski pojawiały się jeszcze przed planową miesiączką. Dzwonię więc do Nicole…

I mówię jej jak jest. Bardziej przejęta niż podekscytowana. W sumie w tym miesiącu stosowaliśmy się do wszystkich jej wskazówek. A że Miecia nie było przez dwa tygodnie, to mogliśmy się sumiennie przyłożyć do tematu. 🙂  Poza tym piłam czerwone wino i podnosiłam nogi do góry (tak na wszelki wypadek). Co więc jest nie tak. Nicole? Co to wszystko może znaczyć? Kiedy dostanę miesiączkę, a może już jestem w ciąży? Czyżbym kupiła zły test ciążowy? A jeśli tak, to które z nich są dobre i kiedy powinnam go wykonać, by na 100% wiedzieć na czym stoję? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Najbardziej oczywistą i najczęstszą przyczyną braku miesiączki u pacjentek, które są w trakcie starań o ciąże jest…. ciąża! Oczywiście mogą być inne przyczyny, ale najpierw chce ci opowiedzieć na temat testów ciążowych. Tych, które wykonujemy w domu. Później poruszymy kwestię – kiedy zrobić test ciążowy.

Potocznie uważa się, że testy ciążowe domowe z moczu są jednym z bardziej wiarygodnych źródeł wiedzy o ciąży bądź jej braku. Prawda jest niestety inna… Testy dostępne zarówno w aptekach jak i w drogeriach pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości. Niezależnie czy zapłacisz za niego 5 czy 20 zł. Możesz kupić też testy za 1zł na Allegro – będzie to to samo, tylko bez ładnego opakowania. Wszystkie pochodzą z Chin z jednej lub drugiej fabryki. Kosztują w hurcie ok. 5 centów (paskowe) i 20centów (strumieniowe). Możecie sobie zamówić je na Alibabie hurtowo jeżeli planujecie wielomiesięczne starania. 😉

Producenci, a raczej importerzy tych testów, będą zarzekać się, że jest inaczej, że swoistość i czułość oraz inne parametry są rzędu 99%- no bo tak jest …. Jeżeli test wyjdzie ci dodatni, to znaczy ze na 99,9% procent jesteś w ciąży. A jeżeli wyjdzie ujemny, to niestety nie znaczy, że w ciąży nie jesteś.

Przerobiłam to na własnej skórze rok temu. Wiedząc, że testy domowe są niemiarodajne, zrobiłam test ciążowy z krwi (tym, którzy nie dotrwają do końca mojego wywodu, polecam testy ciążowe z krwi, te są 100% pewne). Wiedziałam, że jestem w ciąży, ale 5 dni (!) później wysłałam mojego tatę do apteki po test ciążowy z moczu nie dlatego, że chciałam sprawdzić czy jestem w ciąży, ale dlatego, że chciałam mieć test z dwoma kreskami na pamiątkę.

Biedny mój tata, 10 minut później wracał z użytym ujemnym testem do apteki z reklamacją. Dali mu inny, też wyszedł ujemnie. A było to już w skończonym 5 tygodniu, czyli 7 dni po terminie miesiączki, która nie wystąpiła.

Następnego dnia poszłam do pracy i w USG był  już nawet widoczny pęcherzyk ciążowy w macicy, a bHCG z krwi narastało. Test z moczu wyszedł mi dopiero po kolejnych 3 dniach.

Powiem wam, że do czasu mojego własnego doświadczenia, trochę nie dowierzałam innym kolegom ginekologom z pracy, którzy mnie przestrzegali „Nicola pamiętaj, ujemny test z moczu nie znaczy, że pacjentka nie jest w ciąży.”

Teraz to wiem i wiecie co? Wcale nie jest tak, że to się rzadko zdarza. Mało tego: na moje oko, choć nie mam na to żadnych badań, to u 1/10 kobiet wczesne testy ciążowe w domu wychodzą ujemnie, a ciąża jest zupełnie prawidłowa. Test ciążowy podczas okresu również może dać zaskakujący rezultat.

Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ każda kobieta produkuje inną ilość bHCG. A co więcej – nawet jeżeli ten hormon wyprodukuje, to w innych ilościach będzie się przedostawał do moczu. Natomiast w krwi poziom jest dość stały i dlatego bardziej miarodajny.

Dlatego Marta, musisz zrobić test ciążowy z krwi, ten odpowie nam z pewnością czy nie masz miesiączki, bo jesteś w ciąży.

Z resztą powiedz mi czy nie miałaś jakiś innych objawów? 

Czy nie bolą ciebie piersi? Objawy ciąży a test negatywny jest tematem dosyć skomplikowanym.

Pytam ponieważ ból piersi, taki podobny jak przed miesiączką, ale trwający dłużej niż dwa trzy dni, jest bardzo swoistym objawem wczesnej ciąży. Występuje u 90% kobiet. Ba! Znam nawet taką jedną panią ginekolog, która jak podejrzewa ciążę u pacjentki stawia diagnozę niemalże z stuprocentową pewnością po tym, czy pacjentkę bolą piersi czy nie.

A może Marta masz jakieś plamienia? To też częsty objaw ciąży, a pacjentki starające się o ciąże, przychodzą do lekarza zapłakane, że na pewno znowu się nie udało bo mają taką „miesiączkę”, ale jakąś taką bardzo skąpą (jest to plamienie implantacyjne. Kiedy kobieta zajdzie w ciąże, może ono wystąpić)…

Masz racje! Obydwa objawy zauważyłam u siebie. W takim razie czym prędzej lecę wykonać test ciążowy z krwi.

Szanse są duże, że już się udało, a przez duże szanse, mam na myśli tak 25 %. U zdrowej pary w idealnym cyklu właśnie takie są szanse na powodzenie z zapłodnieniem.

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi, czy powinnam się jeszcze wstrzymać?

Testy ciążowe z krwi będą dokładne 10-12 dni po zapłodnieniu, ponieważ wtedy dochodzi do implantacji i zaczyna powstawać kosmówka, czyli takie pierwotne łożysko. To właśnie ono wysyła hormon bHCG (beta Human Chorionic Gonadrotropin) do krwi jako swoisty objaw ciąży.

Leć Marta do przychodni i pobierz krew, a niebawem ci powiem, jakie inne wczesne objawy ciąży możesz zauważyć, nawet zanim pojawi się dodatni test ciążowy w domu. A jeżeli będzie ujemny, to spotkamy się na wizycie i wyjaśnię ci czemu tak może być, że miesiączka się spóźnia a ciąży brak.

Ps. Napisanie tego artykułu było nie lada wyzwaniem. Mąż na dyżurze, a ja sama z dzieckiem, któremu od wczoraj rośnie pierwszy ząb. Dodatkowo Roger stwierdził, że drzemki w ciągu dnia są zupełnie przereklamowane i dużo fajniej jest się bawić z mamą. W sumie jest to zrozumiałe. Także pisałam na raty pomiędzy noszeniem Rogera i zabawianiem go jedną ręką grzechotką, a drugą stukałam w klawiaturę, więc jeżeli wyszło trochę nieskładnie to wybaczcie, poprawię się następnym razem jak mąż będzie w domu. 😉

I dodam jeszcze, a propos zdjęcia z tego wpisu, że wiem, że nie słucha się brzucha pacjentki. To zdjęcie to taki delikatny żart… 🙂

Informacja z ostatniej chwili. Wykonałam test ciążowy z krwi. Niestety wyszedł ujemny… 🙁

Walczymy dalej!

PS. Mam nadzieję, że powyższy wpis przybliżył wam chociaż troszkę informacje o tym, kiedy wykonać test ciążowy i dlaczego warto zdecydować się na ten z krwi.

kiedy zrobić test ciążowy

kiedy zrobić test ciążowy
Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x