Karmienie piersią. Co Ty o tym wiesz?

Mija nam kolejny, ósmy już miesiąc karmienia piersią. Bywa ciężko, bywa męcząco, ale nie zamieniłabym tego czasu na żaden inny. Uwielbiam tę bliskość z dzieckiem, to nasze wspólne chwile, które już na zawsze zostaną w mojej pamięci. Zyzio rozwija się prawidłowo, odpowiednio przybiera na wadze. Od miesiąca powoli rozszerzamy też dietę.

Robimy to bez pośpiechu. Stosujemy metodę, którą poleciła nam pediatra. Codziennie Zyzio dostaje 3 łyżeczki zielonych warzyw.  Dane warzywo podajemy mu przez trzy dni, a następnie poznajemy nowy smak. W dalszym ciągu jednak karmienie piersią stanowi główne źródło pożywienia Zyzia. Ciągle zasypujecie mnie pytaniami, jak rozszerzyć dietę, kiedy przejść na mleko modyfikowane, czy to możliwe, że mleko mamy może być niewystarczającym pokarmem dla dziecka i jak sprawdzić czy dziecko się najada. Kiedy więc dostałam zaproszenie do udziału w kampanii Projekt Body, uznałam że to idealny zbieg okoliczności. Dlaczego?

karmienie piersią

Co wiesz o prawidłowej diecie niemowlaka?

Wiedza na ten temat wciąż jest niewystarczająca. Mówię o nas, mamach. Jako że prowadzę bloga, czuję się w obowiązku dostarczać wam na bieżąco informację na interesujące was tematy. Staram się to robić w taki sposób, byście nie usypiały przy komputerze. Dlatego doczytajcie ten artykuł do końca, bo nie dość, że dowiecie się ważnych dla waszych pociech informacji, to jeszcze możecie sprawić im wyjątkowy prezent płacąc wyłącznie swoją wiedzą.

karmienie piersią

Dużo mówi się o właściwościach mleka mamy. Każda z nas wie, że ma ono niezwykłą moc. Ale kiedy zaczynamy zgłębiać temat, to niewiele jesteśmy w stanie powiedzieć konkretów o jego właściwościach. Zazwyczaj wtedy padają argumenty o tym, że takie mleko chroni dziecko przed różnymi chorobami, daje mu super odporność, pada też stwierdzenie, że takie mleko jest dopasowane do potrzeb dziecka. Ale co to właściwie znaczy i dlaczego to mleko ma taką wielką moc?

Białko – nie ilość a jakość

Jednym z najważniejszych składników maminego mleka jest właśnie białko. Co ciekawe ( ja o tym zupełnie nie wiedziałam) jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka. Czy wiecie, że mleko kobiece ma ponad dwa razy mniej białka niż mleko kozie czy krowie? A skoro gatunek ludzki takie właśnie mleko produkuje dla swojego potomstwa, to coś w tym musi być. Dlatego tak ważne jest podawanie dziecku dobrego białka, ale w odpowiednich dla jego wieku ilościach, ponieważ badania wykazują, że nadmierne spożycie białka może powodować otyłość u dzieci. Warto o tym pamiętać. Dlatego w pierwszych latach życia dziecka należy minimalizować spożycie mleka krowiego czy koziego. Dużo lepszym rozwiązaniem w przypadku takich maluchów będzie mleko modyfikowane. Jakie zatem powinno ono być? Otóż powinno zawierać możliwie najniższą ilość białka na 1kg/mc ciała, ale białka najwyższej jakości. To bardzo ważna informacja, o której ja do tej pory nie miałam zielonego pojęcia. A wy o tym wiedziałyście?

karmienie piersią

Dobrze zaprogramuj swoje dziecko

Czy wiecie, że już w ciąży kształtujemy przyszłość naszego dziecka? To, jaki będzie miało metabolizm i czy w przyszłości będzie borykało się z otyłością. Okazuje się, że statystycznie dzieci kobiet otyłych są o 300 gram cięższe w dniu porodu niż dzieci kobiet rodzących z prawidłową masą ciała. Ciąża jest kluczowym okresem dla rozwoju wielu funkcji życiowych naszego dziecka. Dlatego ważne jest, by już na tym etapie odżywiać się regularnie, dostarczając sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników. Najadanie się byle czym tylko po to, by poczuć sytość lub opieranie diety na niezbyt zdrowych i wysoko przetworzonych zachciankach nie jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla nas, ale też dla naszego dziecka. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat zachęcam do odwiedzenia strony www.zdroweodkolyski.pl gdzie eksperci z Polskiego Towarzystwa Dietetyki w przystępny sposób opisują zagadnienia najistotniejsze z punktu widzenia przyszłego zdrowia dziecka.

karmienie piersią

Projekt Body – zapłać swoją wiedzą

A teraz Twoja kolej. Jeśli przeczytałaś mój artykuł to sporo już wiesz. Zapraszam Cię zatem na stronę www.projektbody.pl bo to wyjątkowa kampania społeczno-edukacyjna, wspierana przez Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość. „Płacąc” jedynie swoją wiedzą na temat korzyści płynących z karmienia piersią i roli białka w diecie dziecka, możesz otrzymać wyjątkowe body dla swojego malucha. Piękne ubranka w 5 wzorach zaprojektowała Beata Sadowska. Spieszcie się bo ilość body jest ograniczona. Sprawdź jak wiele wiesz na temat roli karmienia piersią w życiu dziecka. Pamiętajcie że każdego dnia macie szanse otrzymać body dla swojego dziecka, na stronie jest limit dzienny 500 sztuk do rozdania, a pula zeruje się po północy. Powodzenia!

karmienie piersią

Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x