Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla naszego dziecka?

Wiadomo, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Chyba każda mama na świecie o tym wie. Ja sama widzę, jaką dawkę przeciwciał przyjmuje Zyzio codziennie z moim pokarmem. Dzięki temu mały zuch jest totalnie odporny na wszystkie zarazy, które Miecio przynosi ze żłobka. Jakie mleko dla niemowlaka może być lepsze niż te od mamy?

Mleko mamy ma niezwykłą moc, szczególnie w kontekście żywienia wcześniaków. Ale są też takie mamy, które z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią, mimo że bardzo tego pragną. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile wiadomości dostaję codziennie od takich mam, które żyją z poczuciem winy, że karmią dziecko mlekiem modyfikowanym, bo nie dały rady z karmieniem piersią. I choć zawsze będę ogromną fanką karmienia piersią, to wcale nie uważam, żeby karmienie mlekiem modyfikowanym, szczególnie po 6 miesiącu życia dziecka było zbrodnią. A że mój blog jest zarówno dla mam karmiących piersią jak i tych karmiących mlekiem w proszku postanowiłam napisać ten tekst, bo sama ostatnio dostałam oczopląsu i kociokwiku próbując się zorientować, o co chodzi w tych wszystkich oznaczeniach na mleku modyfikowanym. Dlatego zapytałam farmaceutkę i dietetyczkę Izabelę Kurowską z mojej ulubionej apteki Melissa.pl  (pisałam wam o niej w kontekście wyprawki) o to, jak wybrać właściwe mleko modyfikowane i czym się kierować przy jego zakupie.

 

Zacznijmy od podstaw: dlaczego mleko modyfikowane jest modyfikowane? Skąd taka nazwa? Na czym polega modyfikacja?

Mleko  modyfikowane dla naszych maluszków produkowane jest głównie na bazie mleka krowiego. Niemowlęta nie powinny spożywać czystej jego postaci, ponieważ jego skład ma za dużą zawartość białka i sodu, co może powodować zaburzenia w pracy nerek, pogorszyć procesy trawienne i zmniejszyć wchłanianie ważnych składników odżywczych. Dlatego właśnie mleko krowie poddawane jest procesom modyfikacji, które w jak najbardziej optymalny sposób upodabniają je do mleka kobiecego.

Modyfikacja mleka krowiego polega na zmniejszeniu ilości białka i zmianie jego składu poprzez zwiększenie białek serwatkowych.

Zmieniany jest również skład jakości tłuszczów, poprzez dodawanie olejów roślinnych bogatych w wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA, ALA i LC-PUFA niezbędny do prawidłowej budowy układu nerwowego i mózgu. Dodatkowo uzupełniane są węglowodany laktozą tzw. cukrem mlecznym, która jest źródłem energii. Zmniejszenie zawartości soli mineralnych głównie sodu, potasu i chloru redukuje obciążenie osmotyczne nerek. Optymalizowana jest proporcja wapnia i fosforu, dzięki temu kości i zęby maluszka mogą rozwijać się prawidłowo. Mleko jest również wzbogacane żelazem, jodem, cynkiem i selenem oraz niektórymi witaminami. Prowadzone badania wykazują potrzebę suplementacji mleka i wzbogacania jego składu w inozytol, cholinę, cholesterol, oligosacharydy i prebiotyki.

Cała procedura modyfikacji jest ściśle kontrolowana, tak aby nie dopuścić do jakikolwiek zanieczyszczeń mleka.

Co oznaczają cyferki na opakowaniu z mlekiem modyfikowanym : 1, 2, 3, 4, 5?

Skład mleka kobiecego zmienia się wraz ze wzrostem dziecka i jego rozwojem. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom, producenci dostosowali poszczególne mleka tak, aby na każdym etapie dziecko otrzymywało optymalną zawartość składników odżywczych pozwalających na prawidłowy rozwój.

Należy pamiętać aby mleko modyfikowane dobierać do wieku dziecka.

Cyferka 1 to mleko początkowe, przeznaczone jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Jest lekkostrawne, uwzględnia niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, bogatsze jest w białka serwatkowe.

Cyferka 2 mleko następne stosowane u dzieci od 6 do 12 miesiąca życia. Zawiera więcej żelaza niż mleko początkowe, gdyż dziecko wykazuje większe zapotrzebowanie. Tu możecie je kupić w dobrej cenie. 

Cyferka 3, 4, 5 mleko typu Junior, tymi symbolami oznaczane są mleka dla dzieci powyżej roku.

Mleko 3 przeznaczone jest dla dzieci po 1.roku życia,(tu możecie je kupić ) mieszanki 4 (tu możecie je kupić)  – dla dzieci po 2. roku życia, zaś 5 – dla przedszkolaków.(tu znajdziecie to mleko)

Ich skład jest odpowiedniejszy dla organizmu dziecka niż skład mleka krowiego, zaletą jest dodatek żelaza, cynku, witaminy D, nienasyconych kwasów tłuszczowych ALA, zmniejszenie ilości białka w porównaniu do mleka krowiego.

A co w momencie kiedy na przykład po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mama wraca do pracy i tym samym kończy się karmienie piersią?

Warto pamiętać, że po skończeniu pierwszego roku nasze dziecko nie jest jeszcze małym dorosłym. Jednak to właśnie w tym momencie wiele mam rezygnuje z podawania mleka zarówno tego z piersi jak i modyfikowanego . Warto z wyprzedzeniem przygotować się na ten moment – pierwsze urodziny to moment, kiedy zmieniamy mleko z „2” lub mleko mamy na „3, a tu macie fajną promocję na zakup pierwszej „trójki” dla maluszka

 

Mleko modyfikowane HA. A co oznaczają magiczne skróty: HA, AR, Comfort, czy jakiś pominęłam?

 

Są dzieci, których zdrowie wymaga, aby otrzymywały specjalną mieszankę.

HA – to mleka dla niemowląt, które mogą być zagrożone alergią, zawarte w tym mleko białko jest poddawane dodatkowej hydrolizacji, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się ono dla dzieci, u których stwierdzono alergie na mleko krowie. W takim przypadku wymagane jest specjalistyczne mleko przepisywane przez lekarza.

AR – mleko przeciw ulewaniu tzw, antyrefluksowe. W jego składzie dodatkowo znajduje się substancja, która zagęszcza mleko w żołądku niemowlaka.

R– mleko zawierające dodatkowo kleik ryżowe, przeznaczone dl maluszków o większym apetycie, stosowane głównie na noc, by dziecko rzadziej się budziło.

Comfort – w ten sposób oznaczone są produkty, które pomagają rozwiązać problem kolek i zaparć u niemowląt.

Tu możecie kupić te wszystkie  produkty specjalistyczne w jednym miejscu

A jaka jest wartość dodana takiego mleka? Czy mają w składzie coś, czego nie posiada mleko mamy?

Sama jestem matką dwójki dzieci i karmiłam je naturalnie. Wiem jednak, że miałam to szczęście, że laktacja przebiegała u mnie prawidłowo i mogłam bez stresu wyżywić swoje dzieci. Nie każda jednak kobieta posiada odpowiednią ilość pokarmu, czasami mamy muszą powrócić do pracy, czasami chorują. Wiem, że wartością dodaną mleka modyfikowanego jest to, że powstaje w oparciu o badania nad składem mleka kobiecego i możemy je kupić w razie potrzeby. Skład mlek modyfikowanych jest ciągle ulepszany, prowadzone są badania i wytyczne składników, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Mleko mamy zawsze będzie najlepszym wyborem dla naszego maluszka.

 

Zatem drogie mamy: do szóstego miesiąca życia dziecka walczymy ile się da żeby karmić piersią – jest to najlepsze mleko dla noworodka. Lekarze i żywieniowcy są zgodni – taki sposób żywienia jest najwłaściwszy przez przynajmniej pierwszych 6 miesięcy. Jeśli jednak z jakichś przyczyn się nie uda, to nie obwiniajmy się. Czasami pewne rzeczy są nie do przeskoczenia… A Janek jest idealnym przykładem, że z dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym wyrasta mądry i przystosowany do życia człowiek. 🙂  Jego mama po porodzie została zainfekowana gronkowcem. Mały Jaś wrócił z tatą do domu, a mama została w szpitalu. Nie udało się uratować karmienia piersią, a dziś Jan to chłop na schwał. Zatem karmimy piersią ile się da, a jak się nie da, to nie obwiniamy się. W końcu matka to tylko człowiek, a nie producent mleka dla niemowląt.

Nie zapominajcie, że mleko dla niemowląt to również kwestia indywidualna. Zdecydowanie warto porozmawiać na ten temat z lekarzem!

mleko modyfikowane

Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x