MamyPlan: Domowe sposoby na to jak zajść w ciążę

Co kraj, to obyczaj. Co kobieta, to inny sposób na to, jak skutecznie zajść w ciążę. I szczerze wam powiem, że tych pomysłów nasłuchałam się od groma i ciut ciut. I pewnie dalej szukałabym nowych, bo w odróżnieniu od mojej mamy, ja mam Internet pod ręką. Wystarczy, że wpiszę sobie: „Jak zajść w ciążę” lub „jak szybko zajść w ciążę” – i już po kilku sekundach wyskoczy mi informacja „z pierwszej ręki”.

Swoją drogą wpisałam te hasła przed chwilą do Google i na samo „jak zajść w ciążę” wyskoczyło mi 334 000 wyników. Czaicie? 334 tysiące stron z odpowiedzią na mój problem! Ile z nich realnie mi się przyda? Wolę nie myśleć…. Pewnie jakiś promil, odsetek odsetka ma swoje potwierdzenie w wiedzy medycznej. Reszta to bujdy na resorach. Bo nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale temat ciąży jest obarczony największą ilością zabobonów i mitów ze wszystkich możliwych tematów. My, kobiety potrafimy zmyślać – nie ma co. Więc co możesz zrobić, kiedy stwierdzisz – „chcę zajść w ciążę?” 😉 Ja na szczęście mam pod ręką Nicole, która dziś napisze mi, ale również wam, jakie są sprawdzone i potwierdzone medycznie sposoby na zajście w ciążę. Bo ja słyszałam o tym, że najlepsze są testy owulacyjne, łykanie dużej ilości kwasu foliowego, seks tylko w pozycji od tyłu i koniecznie nogi w górze po stosunku. Słyszałam też, że podobno alkohol pomaga. Ale jak to jest, że pomaga skoro w ciąży szkodzi? Nicole, czy to wszystko prawda?

Jak zajść szybko w ciążę? – Czy „szybko” jest możliwe?

Potocznie mówi się, że najbardziej kochające się pary najłatwiej zachodzą w ciąże. Brzmi to jak kolejna bujda, ale zaraz ci wytłumaczę i medycznie uargumentuję, że to jest najprawdziwsza prawda.

Do zapłodnienia potrzebne jest jajo i plemnik. To pewnie wiesz. A teraz analiza. Zacznijmy od jaja.

Większość kobiet jajeczkuje na 14dni przed kolejną miesiączką, a nie 14 dni po miesiączce, jak wiele osób myśli. O ile u kobiety z regularnymi cyklami jest to łatwe do obliczenia, o tyle duża część kobiet ma albo nieregularne cykle, albo nie pamięta kiedy miała ostatnią miesiączkę. Dodatkowo nawet u najzdrowszej kobiety dwa cykle w roku mają prawo być nieregularne bądź bezowulacyjne. Mało tego, przy  krótkich cyklach i długich miesiączkach może zdarzyć się, że owulacja wypadnie jeszcze podczas krwawienia. Zatem często, uwierz mi, że nawet bardzo często kobiety nie mają pojęcia kiedy ta owulacja rzeczywiście ma miejsce, a nawet jeśli wydaje im się, że wiedzą, to często się mylą. Pytałaś Marta o testy owulacyjne. Możesz ich spróbować, ale z mojego doświadczenia wynika, że u około połowy pacjentek testy te po prostu nie działają, więc zajscie w ciaze to dla nich ciężki temat. Bardzo często pacjentki przychodzą spanikowane do gabinetu, że coś jest z nimi nie tak, bo nie maja owulacji. A ja robię USG, na którym widzę piękny pęcherzyk w jajniku. Wtedy zawsze uspokajam pacjentkę i namawiam: idź kobieto do domu i rób dziecko. To jest ten moment. Teraz!

jak zajść w ciążę

Nie mniej istotne od jaja są plemniki, których w odróżnieniu od jajeczka są miliony. Ale wiele osób nie ma pojęcia o tym że, z tych milionów tylko kilka procent (już 4% to dobry wynik) jest zdrowych i nadaje się do zapłodnienia. Inne albo pływają w miejscu, albo mają nieforemne główki, albo w ogóle są puste w środku – mówiąc w skrócie. Spermatogeneza, czyli cykl rozwojowy plemnika trwa 74 dni, ale tych plemników powstaje tak dużo, że po 48godzinach przygotowany jest już kolejny pełny zdrowy zestaw „chłopaków” (i dziewczynek), co pomaga zajść w ciążę – niewątpliwie.  🙂

Teraz jak weźmiemy pod uwagę te dwa elementy, czyli owulacje oraz rozwój plemników, to najskuteczniejszą metodą współżycia, która może zaowocować ciążą są stosunki co dwa dni przez cały cykl! Teraz rozumiesz czemu powiedziałam, że kochające się pary najszybciej zachodzą w ciążę? Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak zajść w ciążę szybko i skutecznie, to te dwa dni są pierwszą rzeczą o której powinnaś pamiętać.

Najczęstszy błąd popełniany w trakcie starań o ciążę wygląda tak: kobieta robi testy owulacyjne, bada śluz, mierzy temperaturę, czeka na owulację. Dostaje sygnał, że to dziś, ale nie współżyła z partnerem od 10 dni bo przecież po co… No i zabierają się do pracy TEGO dnia aż 3 razy. Jest owulacja -musi się udać – myślą sobie. A prawda jest taka, że pierwsze plemniki były stare i mało ruchliwe, a kolejne dwie „porcje” plemników były jeszcze nie do końca dojrzałe. I efekt mierny, a szanse na ciąże niewielkie. 

Oczywiście zdarza się, że para współżyje tylko raz i to od razu z sukcesem. Ale Marta pyta mnie jak zmaksymalizować szanse. Zatem powtarzam: trzeba „to robić” raz na dwa dni przez cały cykl. Wtedy na pewno traficie w owulację oraz nie będziecie strzelać tzw. ślepymi nabojami.

Jak zajsc w ciąże skutecznie? – Pozycje, metody

Ważne jest też jak „to” robicie. I nie chodzi tu o pozycję. Pozycja może być dowolna, możecie nawet stać na głowie, jeżeli wam tak wygodnie. Najważniejsze jest to, żeby stosunek sprawiał kobiecie przyjemność, bo mężczyźni nie mają z tym problemu. Jest wiele badań, które pokazują, że kobieta uzyskująca satysfakcję seksualną, szybciej zachodzi w ciążę. W dobrych klinikach leczących niepłodność zawsze zleca się konsultację seksuologa. Dzieje się tak, ponieważ w momencie orgazmu, narząd rodny się rozluźnia, a rytmiczne skurcze macicy pomagają plemnikom dotrzeć do jajeczka.

Czy po stosunku trzeba leżeć z nogami do góry? Nie, nie trzeba. Ale taka czynność na pewno nie zaszkodzi. 🙂 Nie znam i nie słyszałam o badaniach potwierdzających tę zależność, ale wiele kobiet zarzeka się, że ta metoda jest skuteczna. Poza tym, że wydaje się to logiczne bo siła grawitacji pomaga dotrzeć plemnikom tam gdzie trzeba to dodatkowo wzmacniają się mięśnie brzucha. Może ta metoda nie ma udowodnionych walorów medycznych, ale ja jestem za.

To, że słyszałaś, że kwas foliowy sprzyja zapłodnieniu jest dla mnie zupełną nowością. Kobieta, która planuje ciążę powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4mg, najlepiej już pół roku przed ciążą. Ale nie pomaga to w zajściu w ciążę, tylko zapobiega najpoważniejszym wadom płodu. Bardziej szczegółowo opowiem o tym kiedy indziej, ale ogólnie rzecz biorąc chodzi o wady cewy nerwowej czyli mózgu i rdzenia kręgowego. Na razie skupmy się na odpowiedzi na pytanie jak zajsc w ciaze.

A co z tym alkoholem? Czy starając o ciążę można pić alkohol? Pytanie wbrew pozorom nie jest takie proste i budzi kontrowersje. Chociaż ja osobiście skłaniam się ku temu, że można (a może nawet warto?). Bo potem przez kolejne miesiące, a nawet lata nie będzie ci wolno. Po pierwsze w biologii rozrodu funkcjonuje tak zwana zasada „wszystko albo nic”. To znaczy, że przez pierwsze dwa tygodnie ciąży , nie możemy naszym zachowaniem zaszkodzić płodowi. Natura to dobrze przemyślała. Tak długo jak kobieta nie może wiedzieć, że już jest w ciąży, bo jeszcze nie minął termin spodziewanej miesiączki, może de facto robić co chce i nie ma to wpływu na zarodek. Po drugie alkohol zmniejsza stres, co sprzyja zapłodnieniu. Po trzecie niektóre alkohole, z czerwonym winem na czele, mają korzystny wpływ na układ krwionośny. Co również zwiększa szanse na ciążę. Nie twierdzę więc, że powinnaś upijać się codziennie starając się o dziecko, bo to na pewno nie ma korzystnego wpływu, ale lampka czerwonego wina do romantycznej kolacji, raz na te dwa dni – czemu nie?

Pamiętaj też, że starania u zdrowej pary z różnych przyczyn mają prawo trwać nawet rok. I to wszystko jest w granicach normy. Zamiast więc stresować się i narzucać sobie deadline’y lepiej podejść do tematu luźno, a  powinno się udać.

Wszystko jasne? To do dzieła.

Acha! No to nic dziwnego, że do tej pory strzelaliśmy jak kulą w płot. Dzięki Nicole, teraz wiemy już jak zajsc w ciąże skutecznie. A już w następnym odcinku powiemy wam jak przygotować się do ciąży. Jakie badania wykonać i co łykać, żeby zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę.

jak zajść w ciążę
Strona używa plików cookies. Korzystając z niej zgadzasz się z Polityką cookies.
Akceptuję
x